“Rizeli Olmak”

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Milliyet gazetesinin Rize-Karadeniz ekine “Rizeli Olmak” başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte Milliyet gazetesinin birinci sayfadan duyurduğu Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın memleketi Rize’yi anlattığı o yazı…

Her şehrin, beldenin kimliği vardır. Benim şehrim, baba ocağım, memleketim Rize de kendine mahsus özellikleri olan, kimlik sahibi bir şehirdir.

Mesela Rize, denizden ve karadan ülkeye yönelebilecek saldırılara karşı daima teyakkuz halinde olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda, sonuna kadar mücadele eden şehirlerden biri de Rize’dir. Cumhuriyet kurulurken de Rize, Milli Mücadeleye en büyük katkıyı sağlamış şehirlerden biridir.

TOPRAĞI CÖMERT MAHSULÜ BEREKETLİDİR

Rize’nin coğrafyası, güzel olmanın ötesinde göz kamaştırıcıdır. Baharı, yazı, dört mevsimi; yeşili, ormanı, dağları, dereleri, deniz kıyısı, her şeyi ayrı bir güzeldir. Toprağı cömert, mahsulu bereketlidir.

Beşeri kaynak bakımından da zengin bir şehirdir Rize. İnsanları zeki, yetenekli, mert, mücadeleci, yardımsever, vatanına ve milletine bağlı, vefakar kimselerdir. Rize’nin insanı, sırtınızı yaslayabileceğiniz bir dağ gibi vakurdur. Hayatımın her döneminde, girdiğim her mücadelede hemşehrilerimi de yanımda gördüm.

CÖMERT İNSANLAR DİYARI

Rize, yoksulluk ve yoksunluk devirlerinde, sılada ve gurbette hemşehrilerine sahip çıkan, ihtiyaç sahibi herkese, kendini düşünmeden elindekini, avucundakini veren cömert insanlar diyarıdır. Aile büyüklerimden, çevremden buna dair sayısız hikaye dinlemiş, sayısız hadiseye şahit olmuşumdur.

Benim gözümde hemşehrilerimin en önemli özelliklerinden biri de merhametli oluşlarıdır. Rize insanı, gurbette sabırla, çileyle helalinden elde ettiği kazançla, yemeyip yedirerek, giymeyip giydirerek ailesini ayakta tutmuştur. Eğitim için gurbete giden gençlerimizin pek çoğu hem çalışmış hem okumuştur. Kendisi eğitim imkanı bulamayan hemşehrilerim de çocuklarına en iyi eğitim imkanlarını hazırlamaya gayret etmiştir.

Memleketimin insanlarının bir başka önemli özelliği de maneviyatlarının kuvvetli oluşudur. İnancına, ibadetine, ahlakına düşkün, erdemli kişilerin yaşadığı bu topraklar en sıkıntılı dönemlerde dahi maneviyat dünyamızda unutulmaz izler bırakan şahsiyetler yetiştirmiştir.

İnşallah bundan sonra da aynı manevi bereket devam edecektir.

EVLİYA ÇELEBİ’NİN TORUNU GİBİDİRLER

Hemşehrilerim adeta Evliya Çelebi’nin torunu gibidirler. Ülkemizin dört bir yanına ve dünyaya dağılmışlar ama asla köklerinden kopmamışlardır. Doydukları yeri sahiplenmişler ama doğdukları yeri unutmamışlardır. Daha da önemlisi, gittikleri yerlerde öğrendikleri güzel şeyleri memleketlerine taşımanın çabası içinde olmuşlardır.

Ülkemizi yönetme sorumluluğu üstlendiğimiz son 13 yılda, Rize’nin imkanlarını ve hedeflerini büyütmek için çalıştık. Bu kapsamda, Karadeniz Sahil Yolu tamamlandı. Güney Çevre Yolu inşa ediliyor. Yeşil Yol Projesi’nin ihalesi yapıldı. Ovit Tüneli bitmek üzere. Havalimanının inşası için çalışmalara başlandı. Yeni bir liman için hazırlıklar devam ediyor.

RİZE YEPYENİ BİR DÖNEME GİRDİ

Bölgenin en iyi üniversitelerinden birine sahip şehrimiz, ilçelere kadar yayılan modern hastaneleriyle sağlık hizmetlerinde çok iyi bir yere geldi. Toplu konutlar, yollar, köprüler, spor tesisleri, yurtlar daha nice hizmetlerle Rize, yepyeni bir döneme girdi.

Hiç şüphesiz, diğer şehirlerimiz gibi Rize de daha fazlasına layıktır. Önümüzdeki dönemde, bir yandan devam eden hizmetlerin takibini yaparken diğer yandan da Rize’yi yeni ve daha büyük hizmetlerle buluşturmanın çabası içinde olacağız.

Yeşilin her tonuyla bizi selamlayan, muhteşem güzellikteki yaylalarıyla bize huzur veren, coşkun denizinin sert dalgalarıyla bizi heyecanlandıran, yüzü de yüreği de güzel insanlarıyla bizi kucaklayan Rize’nin evladı olmanın bahtiyarlığını taşımaktan gurur duyuyorum.

Unutmayınız, tarihi, coğrafyası ve insanıyla başlı başına bir marka olan Rize’yi görmemişseniz, hayatınızda büyük bir eksiklik var demektir.

 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir